Telefony z krążkiem

Zdjęcie dla kartki: Telefony z krążkiem Blur dla zdjęcia do kartki: Telefony z krążkiem

Fot. NAC

14 stycznia 1930

W 1930 roku w Warszawie dokonał się kolejny przełom w telefonizacji. Powstała pierwsza centrala automatyczna, a tym samym wprowadzono telefony z tarczą do wybierania numerów. 

Paradoksalnie i wówczas i dziś telefon tarczowy dla wielu Warszawiaków będzie sprzętem dość tajmniczym. Zapraszamy zatem do lektury instrukcji obsługi telefonu na tarczę z Kuryera Warszawskiego z 14 stycznia 1930.

"W związku z wykańczanem urządzenia pierwszej automatycznej stacji telefonicznej przy ul. Pięknej dla obsługi dzielnicy południowej, obliczonej na 10 000 abonentów, zajdzie konieczność odpowiedniego przystosowania obecnych aparatów telefonicznych w tej dzielnicy. Aparaty te nie będą zmienione, natomiast na każdym z nich ustawiony będzie krążek numerowy do nadawania numerów. Krążek ten będzie posiadał 10 otworów, ponumerowanych od 0 do 9 i przez włożenie palca do odpowiedniego otworu oraz pokręcenie krążkiem w prawą stronę, aż do oparcia o języczek zaporowy, abonent będzie sam nadawał poszczególne cyfry żądanego numeru. Ponieważ wszystkie numery będą pięciocyfrowe, czynność tę trzeba będzie powtarzać 5 razy. Ustawianie krążków rozpoczęte będzie za 2 miesiące, uruchomienie zaś stacji automatycznej spodziewane jest na jesieni r. b. Aż do tego terminu można będzie używać dotychczasowych aparatów bez stosowania krążka."

W 1939 roku liczba abonentów w Warszawie przekraczała 77.000 na 1 300 000 mieszkańców.

Fotografia:

Telefon w jednej z warszawskich restauracji, lata 30. - Fot. NAC