Królowa sadzi dąb

Zdjęcie dla kartki: Królowa sadzi dąb Blur dla zdjęcia do kartki: Królowa sadzi dąb

Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

25 marca 1996

Tego dnia Warszawę zelektryzowało nie lada wydarzenie: przyjazd samej angielskiej królowej Elżbiety II w towarzystwie swego małżonka Filipa, księcia Edynburga.

Dziennikarze Gazety Wyborczej zwracali uwagę na niezupełnie reprezentacyjny wygląd warszawskich ulic:
Już od tygodnia łatamy dziury na głównych trasach, którymi przejedzie królowa - dowiedzieliśmy się od Aleksandra Ziółka z pogotowia drogowego. Choć drogowcy dwoją się i troją (pracowali nawet w niedzielę), królowa wytrzęsie się w Warszawie za wszystkie czasy: - Po zimie nawierzchnie ulic są w stanie katastrofalnym. [...] Monarchini jadąc rolls-royce'm po warszawskich ulicach, zostanie wytrzęsiona za wszelkie czasy. Po ciężkiej zimie nawierzchnia głównych ulic przypominała szwajcarski ser, choć drogowcy pospiesznie zalewali wyrwy asfaltem. Na Krakowskim Przedmieściu co krok to łata. [...] Naprzeciw hotelu Bristol spod asfaltu wyrzynają się przedwojenne tory tramwajowe. [...] Łatanie niewiele pomogło Alejom Ujazdowskim, choć udało się zlikwidować wyjeżdżone przez autobusy koleiny. Olbrzymie świeże placki z asfaltu zauważyliśmy na pl. Na Rozdrożu.

Po wizycie brytyjskiej królowej pozostała w Warszawie niewielka pamiątka: dąb własnoręcznie zasadzony przez Elżbietę II w Parku Saskim, niedaleko Grobu Nieznanego Żołnierza (zob. załączniki). Tym gestem królowa uczciła przypadające wówczas 400-lecie stołeczności Warszawy. Nie obyło się bez odrobiny miejskiej turystyki: królowa odbyła spacer po Starówce, odwiedziła Umschlagplatz i znajdujący się tam pomnik, oddając hołd Żydom pomordowanym w czasie II wojny światowej; zwiedziła Łazienki, obejrzała występ baletu w Teatrze Wielkim oraz wizytowała liceum Stefana Batorego, gdzie licealiści wystawili anglojęzyczne przedstawienie - wszędzie witały ją tłumy warszawiaków. Wedle protokołu dyplomatycznego korony brytyjskiej monarcha odwiedza zagraniczne państwo tylko raz, wizyta ta więc była zarazem jej ostatnią.

Źródło:
Królowa na wybojach, Gazeta Stołeczna nr 72 z dnia 25 marca 1996.

Mapa

Fotografia:

Królowa Elżbieta II sadzi dąb w parku Saskim - Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Materiały dodatkowe