Nauczycielka szczęśliwej miłości z Piekarskiej 5

Zdjęcie dla kartki: Nauczycielka szczęśliwej miłości z Piekarskiej 5 Blur dla zdjęcia do kartki: Nauczycielka szczęśliwej miłości z Piekarskiej 5

Fot. Mateusz Opasiński/Wikimedia Commons(CC BY-SA 3.0)

5 lutego 2005

5 lutego 2005 roku zmarła Michalina Wisłocka - lekarka, ginekolożka, seksuolożka ale przede wszystkim autorka wydanej w 1976 roku "Sztuki kochania", książki, która zrewolucjonizowała myślenie Polaków o seksie. Przez wiele lat mieszkała na Piekarskiej 5.

Gdy Wisłocką pytano gdzie mieszka odpowiadała "Tam gdzie Kiliński ma mnie w dupie" i wiadomo było, że chodzi o kamienicę na ulicy Piekarskiej, obok pomnika Kilińskiego. Dzisiaj na jej ścianie wisi wielka tablica: „W tym domu mieszkała Michalina Wisłocka, najwybitniejsza popularyzatorka wiedzy seksuologicznej i pionierka leczenia niepłodności w Polsce. Uczyła ludzi szczęśliwej miłości”.

Życie Michaliny Wisłoskiej, bardzo burzliwe, dla wielu skandalizujące to gotowy materiał na książkę lub film, który właśnie powstał (Sztuka kochania czyli historia Michaliny Wisłockiej). Niezależnie od tego nie można zaprzeczyć, że jak nikt inny wpłynęła na seksualne obyczaje Polaków. Dzięki niej mnóstwo kobiet znalazło pomoc, a wszystko dzięki książce, która sprzedała się w nakładzie... 7 mln egzemplarzy!

Grób Michaliny Wisłockiej znajduje się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Mapa

Fotografia:

Michalina Wisłocka - Fot. Mateusz Opasiński/Wikimedia Commons(CC BY-SA 3.0)