Trendy - wiosna 1931

Zdjęcie dla kartki: Trendy - wiosna 1931 Blur dla zdjęcia do kartki: Trendy - wiosna 1931

Źródło: Przegląd mody, marzec 1931

12 marca 1931

Wykwintna prostota, wyrafinowana elegancja i powrót do kolorów. Tak można streścić trendy w modzie na wiosnę w 1931 roku.

Prostota w roku 1931 oznaczała  jednak coś całkiem skomplikowanego z dzisiejszego punktu widzenia. Suknie i stroje należało dostosować do okoliczności i pory dnia. Prawdziwa elegantka w swojej szafie powinna była mieć na rano suknie i kostiumy codzienne, na popołudnie bardziej strojne suknie koktajlowe  i  na wieczór wytworne toalety. Do tego koniecznie odpowiednio dobrane kapelusze, które stanowiły nieodzowny element stroju, rękawiczki, torebki, buty. Według katalogu na sezon wiosna 1931 Domu Mód Bogusława Hersego* : Zasadniczą cechą wszystkiego, co będziemy nosiły tej wiosny (...) będzie wykwintna prostota, kryjąca  źródło swej niezrównanej elegancji w doskonałości kroju, często bardzo skomplikowanego. Inkrustacje, wystudiowany układ fałd, czy godetów, ciekawe i nowe wszycia rękawów, dużo bardzo wypracowanych przybrań w postaci drobniutkich zakładeczek, plisowań, mereżek, nadających całości niezastąpioną cechę subtelnej i wyrafinowanej elegancji. 

Za najmodniejsze kolory tego sezonu uważano odcienie jaune opaline i vert opaline (żółty i zielony opalizujący) oraz całą gamę tonów błękitnych aż do granatowego. Dużą rolę miał odegrać także kolor czerwony jako dodatek. Kapelusik czerwony do brązowego kostjumu będzie mile widziany, czerwona klamerka i czerwone ramiączka do sukni czarnej to efekt zupełnie nowy, oryginalny, ale nieco wulgarny. Czerwona torba, naszyjnik z czerwonych korali, kwiat czerwony u paska - na takie wybryki, bez względu na kolor sukni, moda chętnie przyzwala.

*Jeden z najbardziej ekskluzywnych Domów Mody w międzywojennej Warszawie mieszczący się przy ulicy Marszałkowskiej 150.

Źródło: Katalog Domu Mody Bogusława Hersego, wiosna 1931, Przegląd mody, marzec 1931

Mapa

Fotografia:

Suknie popułudniowe, wiosna 1931 - Źródło: Przegląd mody, marzec 1931

Materiały dodatkowe