ABBA odwiedza Warszawę

Zdjęcie dla kartki: ABBA odwiedza Warszawę Blur dla zdjęcia do kartki: ABBA odwiedza Warszawę

www.raffem.com

7 października 1976

Zespół ABBA to synonim popowej muzyki tanecznej lat 70. i 80. W przededniu wydania swojej najlepszej płyty ("Arrival") zespół przyjechał do Polski 7 października 1976 roku, aby nagrać koncert dla Studio 2, niezwykle popularnego programu polskiej telewizji.

Po 9 latach od wizyty Rolling Stones Warszawa znowu witała gwiazdę muzyki światowego formatu. Do polski przyjeżdżała szwedzka supergrupa ABBA, od zwycięstwa w Eurowizji w 1974 roku zespół podbijał kolejne kraje swoją muzyką, już wówczas sukces zespołu był oszołamiający, a najlepsze lata miały dopiero nadejść.

Szwedzki tercet zamieszkał w hotelu Forum (dziś Novotel, wybudowany zresztą przez szwedzką firmę i oddany do użytku 21 stycznia 1974), pod którym kłębiły się tłumy fanów.

Zespół przyjechał, by nagrać koncert dla Studia 2, popularnego programu telewizji polskiej. Scena w polskim studiu była bardzo nietypowa, zaplanowano efektowne entrée ABBY, członkowie zespołu mieli zejść po wyłożonych folią 6-metrowych schodach, śpiewając przy tym (oczywiście z playbacku) swój hit "Dancing Queen". Początkowo panie wzdragały się w obawie przed poślizgnięciem, to zagrażało całemu przedsięwzięciu, jednak udało się je ostatecznie przekonać. Koncertu wysłuchało w studio około 100 osób, widzowie mogli obejrzeć efekt dopiero w miesiąc później, 13 listopada 1976 roku - podobno ulice wówczas świeciły pustkami.

Agnetha Fältskog przyleciała dzień wcześniej niż reszta zespołu, można ją było wówczas spotkać na zakupach warszawskich domach towarowych. Zespół nie ograniczył się tylko do koncertu, wybrali się również na Stare Miasto. Na konferencji prasowej można było też zobaczyć jak obie panie… raczą się polską wódką.

Polscy fani na pożegnanie mogli sobie pod nosem zanucić tekst piosenki, do której teledysk kręcono w samolocie do Warszawy:
When you're gone
How can I even try to go on?
When you’re gone
Though I try how can I carry on?

ABBA - SOS

Źródło:
Maciej Orański, Abba w Polsce, Warszawa 2013.
ABBA w Studio 2. Agnetha i Anni-Frid rzuciły Polskę na kolana | PolskieRadio.pl

Fotografia:

Zespół ABBA na Starym Mieście, w tle Zamek Królewski - www.raffem.com

Materiały dodatkowe