Ciocia Imcia przy Konopnickiej 6

Zdjęcie dla kartki: Ciocia Imcia przy Konopnickiej 6 Blur dla zdjęcia do kartki: Ciocia Imcia przy Konopnickiej 6

www.warszawa1939.pl/ "Ilustracja Polska", 1932

8 grudnia 1923

Kim była ciocia Imcia, gdzie mieszkał Tyrmand i dlaczego w niektórych basenach zamiast pływać uprawia się clubbing? I co z tym wszystkim mają wspólnego Amerykanie? Wątki te łączy jedna data: 8 grudnia 1923 i jeden, istniejący do dziś, budynek przy ulicy Konopnickiej 6 niedaleko placu Trzech Krzyży.

Przedwojenny warszawiak nie miałby problemu z odpowiedzią na pytanie o ciocię Imcię. Tak pieszczotliwie nazywano polską organizację YMCA - Związek Młodzieży Chrześcijańskiej, istniejąca od 8 grudnia 1923 roku i wzorowaną na amerykańskiej Young Men's Christian Association. Głównym motywem jej działalności przez całe dwudziestolecie było wspieranie wszechstronnego rozwoju młodzieży w zgodzie z etyką chrześcijańską. Jednak YMCA dla warszawiaków to przede wszystkim bardzo wówczas nowoczesne, jedne z nielicznych w Warszawie, towarzyskie i rozrywkowo-kulturalne centrum Warszawy. Wybudowany w latach 1929-1939 według najwyższych standardów, elegancki budynek przy Konopnickiej 6 mieścił między innymi krytą pływalnię, salę odczytową, teatralną i gimnastyczną, korty tenisow, a także lokale mieszkalne.

W czasie wojny ciekawy rozdział stanowi zdobycie budynku przez powstańców. Eksplozja niemieckich bomb umożliwiła zajęcie budynku, który potem zaopatrywał całą okolicę w wodę. Na terenie budynku znajdowała się studnia głębinowa i otwarto w nim wytwórnię wody butelkowanej, co miało nieocenione znaczenie w związku ze zniszczeniem wodociągów i problemami z uzyskaniem wody pitnej.

Po wojnie w latach 1946-55 zamieszkiwał budynek Leopold Tyrmand i jak wspomina, do 1949 roku kiedy YMCA została rozwiązana, warszawiacy chętnie to miejsce odwiedzali "administrowany przez znakomitą, bogatą instytucję stanowił istne błogosławieństwo dla młodzieży i w ogóle warszawiaków, którzy gnieżdżąc się w urągających najczęściej wymogom ludzkim mieszkaniach, garneli się do czystej, ciepłej, ożywionej YMCA."

Obecnie budynek jest raczej kojarzony z działalnością kulturalną i artystyczną niż sportową. Basen pozostający w pamięci wielu warszawiaków mieści klub muzyczny Centralny Basen Artystyczny oraz teatr Imka, w budynku mieści się również komenda główna ZHP oraz teatr Buffo.

Mapa

Fotografia:

konopnickiej 6 - www.warszawa1939.pl/ "Ilustracja Polska", 1932