Podniesienie bandery na niszczycielu ORP Warszawa

Zdjęcie dla kartki: Podniesienie bandery na niszczycielu ORP Warszawa Blur dla zdjęcia do kartki: Podniesienie bandery na niszczycielu ORP Warszawa

Fot. Schiffsbilder

25 czerwca 1970

W obecności radzieckich żołnierzy 25 czerwca 1970 r. uroczyście podniesiono polską banderę na niszczycielu ORP Warszawa. Wcześniej okręt pływał pod radziecką banderą pod nazwą Sprawiedliwyj. Co ciekawe, informacja o nabyciu przez polską marynarkę niszczyciela rakietowego opinii publicznej została podana ponad rok później!

Zakupiony od ZSRR statek był drugim noszącym imię stolicy Polski. Pierwszym był niewielki tzw. monitor rzeczny. W służbie był od sierpnia 1920 r. do września 1939 r. Zatopiony przez Polaków, został wydobyty i odremontowany przez armię radziecką, zatonął w 1941 r. w czasie walk radziecko-niemieckich.

Kolejny okręt noszący imię stolicy Polski był niszczycielem rakietowym. Zwodowany w kwietniu 1956 r. od grudnia 1956 r. przez kolejne 12 lat pływał pod radziecką banderą. Zmodernizowany został w latach 1968-69, w maju 1970 r. przypłynął do portu w Gdyni, a 25 czerwca 1970 r. stał się oficjalnie polskim okrętem. Blisko pół roku radzieccy marynarze szkolili polskich kolegów, którzy nie mieli wcześniej do czynienia w polskiej flocie z tego typu jednostką.

ORP Warszawa pełnił służbę do 1986 r. – w czasie ponad piętnastu lat przepłynął pod polską banderą ponad 77 tysięcy mil morskich. Jego miejsce zajął inny niszczyciel rakietowy, także wcześniej pływający pod radziecką banderą. Jako ORP Warszawa pływał w latach 1988-2003.

Źródła:
Bractwo ORP Warszawa

Fotografia:

ORP Warszawa - Fot. Schiffsbilder