Otwarcie hotelu „Forum”

Zdjęcie dla kartki: Otwarcie hotelu „Forum” Blur dla zdjęcia do kartki: Otwarcie hotelu „Forum”

Fotopolska.eu

24 stycznia 1974

Otwarty w styczniu 1974 r. hotel „Forum” był najnowocześniejszym warszawskim hotelem. Posiadał 752 pokoje, 8 szybkobieżnych wind, restaurację typu „rotiserii” oraz wiele innych udogodnień dla gości. Wśród jego gości znaleźli się m.in. członkowie zespołu ABBA (w roku 1976).

Autorem projektu hotelu, który stanął u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich był szwedzki architekt Sten Samuelson. Budowę trwającą niespełna dwa lata prowadziła także pochodząca ze Szwecji firma budowlana należąca do grupy Skanska. Prace zostały ukończone w grudniu 1973 r., a miesiąc później nastąpiło otwarcie hotelu. Nowoczesny obiekt, wyposażony w zachodnim standardzie oferował gościom 752 pokoje, w tym 634 pokoje dwuosobowe. Cena noclegu kształtowała się pomiędzy 18 a 30 dolarami. Z założenia gośćmi Forum mieli być zagraniczni turyści.

Budynek, który warszawiakom skojarzył się kształtem z tabliczką czekolady, został wyposażony w osiem szybkobieżnych wind. Ciekawym rozwiązaniem było rozdzielenie ruchu – trzy windy kursowały pomiędzy parterem a 16 piętrem, trzy kolejne po ruszeniu z parteru zatrzymywały się dopiero na piętrach od 17 do 31. Pozostałe dwie były windami służbowymi.

Na dolnych kondygnacjach umieszczono kawiarnię „Maryla” i restaurację „Soplica” – tę ostatnią w stylu „rotiserii”, charakteryzującym się ogromnym rożnem ustawionym w jej centralnej części. Dodatkowo w budynku urządzono cocktail-bar. W nowatorski sposób zaprojektowano także salę balową, która dzięki systemowi ruchomych ścianek mogła być dzielona na mniejsze pomieszczenia.

Nowoczesne rozwiązania zostały zastosowane także w zakresie systemu klimatyzacji jak i telekomunikacji. Telefony w pokojach hotelowych wyposażono w specjalne przyciski przywołujące do pokoju panie pokojowe, kelnerów lub też boyów hotelowych. Dodatkowo, na potrzeby komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami hotelu, zainstalowany został system poczty pneumatycznej wyprodukowany we Francji. Nie były to jedyne zagraniczne urządzenia w budynku – klimatyzacja pochodziła ze Szwecji, zaś część maszyn księgujących pochodziła z Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Wśród wyposażenia hotelu nie zabrakło także takich udogodnień dla gości jak np. automaty do czyszczenia obuwia stojące na każdym piętrze, czy też budziki połączone z aparatami radiowymi zainstalowane w każdym pokoju. Do dyspozycji gości zostały oddane także salon fryzjersko-kosmetyczny Polleny, sklep dewizowy PeKaO oraz punkty informacyjne Orbisu i Lotu.

Pod marką „Forum” hotel działał przez blisko 30 lat - w 2002 r. wszedł w struktury francuskiej grupy hotelowej Accor i zmienił nazwę na „Novotel Warszawa Centrum”. Niedługo później w czasie generalnego remontu została zmieniona jego elewacja, która zmieniła kolor na szary.

Źródło:
Stolica: warszawski tygodnik ilustrowany, 1974, nr 6 (10 II)

Mapa

Fotografia:

Tradycja i nowoczesność: Hotel Forum na pocztówce z lat 70. - Fotopolska.eu