Cyrk radziecki w opałach

Zdjęcie dla kartki: Cyrk radziecki w opałach Blur dla zdjęcia do kartki: Cyrk radziecki w opałach

21 października 1986

Mija 30 lat od dnia, w którym potężny orkan – narodzony nad Morzem Północnym - z wielką szybkością uderzył w Niemcy i Polskę. W Warszawie średnia dobowa prędkość wiatru osiągnęła 40,0 km/h, a maksymalny poryw 100,8 km/h. Skutki dla miasta były dotkliwe.

„We wtorek w całym kraju wiały huraganowe wiatry. Wichura, dochodząca do 120, a na południowym zachodzie kraju nawet do 160 km na godzinę spowodowała wiele szkód, zwłaszcza w energetyce i w lasach. Były zakłócenia w komunikacji kolejowej i lotniczej. W stolicy wiatr wiał w porywach z szybkością 28 m/sek. Trudno było się poruszać po ulicach. Wichura dosłownie zbijała z nóg, łamała przechodniom parasole”.

Na ul. Próżnej wiatr zerwał daszki zabezpieczające stare kamienice; powywracał kramy kiermaszowe na placu Defilad; widok ten określono jako „pobojowisko”. Zwalone drzewa zablokowały ruch w alei Wilanowskiej przy alei Sikorskiego, a także na ul. Krasińskiego przy Stołecznej (obecnie Ks. Popiełuszki). Wicher wyrwał z korzeniami topolę koło Domu Studenckiego „Riviera”, zwalił wierzbę na przedszkole przy ul. Bachmackiej (cudem nie było tam ofiar); padające drzewo zniszczyło samochód w alei Armii Ludowej. 24-metrowe drzewo runęło na sieć energetyczną przy skrzyżowaniu ulic Kondratowicza i Św. Wincentego na Pradze, w wyniku czego PGR Bródno został pozbawiony dopływu prądu. Zerwane zostały sieci energetyczne także w podwarszawskich rejonach Choszczówki, Bukowa, Otwocka, Sulejówka i Wesołej.

„Nie wichura, lecz towarzyszący jej deszcz stał się powodem uszkodzenia kabla telefonicznego przy ul. Jasnej. (…) Awaria pozbawiła telefonów m.in. biura LOT-u, KLM, hotele MDM i Europejski. (…) Nie ucierpiały przewody tramwajowe i trolejbusowe. Zerwana została natomiast sieć trakcyjna na kolejowej linii podmiejskiej między Pruszkowem a Grodziskiem”.

Z powodu zerwanej sieci, pociąg dalekobieżny z Poznania spóźnił się o 200 minut. Wiele rejsów samolotowych na Okęciu opóźnionych, lub przekierowanych na inne lotniska (np. w Poznaniu i Krakowie). W Warszawie ucierpiał cyrk radziecki; jego namiot został przewrócony przez wiatr przy ulicy Towarowej. Odwołano jego występy w dniach 21 i 22. Bilety za te dni zachowywały ważność na występy w dniach 27 października i 2 listopada.

Autor:
Bernard Budzyński

Źródła:
Dane stacji meteorologicznej Okęcie (IMGW-PIB)
Życie Warszawy, nr 247, 248 (rok 1986)

Fotografia:

old_drzewo