Nieudany debiut Bodo

Zdjęcie dla kartki: Nieudany debiut Bodo Blur dla zdjęcia do kartki: Nieudany debiut Bodo

Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej

5 marca 1938

5 marca 1938 roku odbyła się w Warszawie premiera „Królowej przedmieścia”, pierwszego filmu wyreżyserowanego przez Eugeniusza Bodo, gwiazdę przedwojennego kina.

Ten niezwykle popularny i zdolny aktor, podjął się trudnego zadania wyreżyserowania znanego i lubianego przedwojennego wodewilu Królowa przedmieścia, sam w filmie nie zagrał. „Znalazłem nową dziedzinę, w której czuję, iż mogę zdziałać wiele nowych rzeczy. (...) Dużo humoru i sentymentu, ładne piosenki, przyjemna muzyka, dobra obsada. I wierzę w ten film zupełnie prywatnie i bezstronnie. Resztę oceni publiczność” - komentował.

Niestety to nie wystarczyło by film odniósł sukces, recenzenci nie oceniali go entuzjastycznie, zwłaszcza reżyseria pozostawiała wiele do życzenia. „Nazwisko Eugeniusza Bodo wymieniane jest w programie jako nazwisko reżysera, a to nie z powodu osoby sympatycznego aktora, lecz ze względu na wynikający z tego wniosek, że obraz w ogóle był przez kogoś reżyserowany” - zauważył autor recenzji zamieszczonej w Prosto z mostu. Biorąc pod uwagę, że w 1938 roku Eugeniusz Bodo zagrał w czterech filmach, a dwa w jego reżyserii weszły na ekrany kin, można zrozumieć, że nie wszystkie te przedsięwzięcia artystyczne, okazały się spektakularnym sukcesem.

Źródło:

Iwona Kienzler, Bodo i jego burzliwe romanse, Warszawa 2016.

Fotografia:

Zdjęcie z planu filmu "Królowa przedmieścia". Na zdjęciu, od lewej: Romuald Gierasieński, Helena Buczyńska, Helena Grossówna, Aleksander Żabczyński - Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej