Elektrownia Powiśle nabiera mocy

Zdjęcie dla kartki: Elektrownia Powiśle nabiera mocy Blur dla zdjęcia do kartki: Elektrownia Powiśle nabiera mocy

Wikimedia Commons / domena publiczna

25 kwietnia 1945

Tego dnia uruchomiono po wojnie elektrownię miejską na Powiślu. Prąd popłynął w pierwszej kolejności do dzielnic centralnych, aby poprawić i przyspieszyć prace rozbiórkowo-budowlane. W gazetach podkreślano nieodzowną pomoc ekipy radzieckich inżynierów przy ponownym rozruchu.

Budynek oddano do użytku 1904 roku, kolejne siłownie i modernizacje przeprowadzano aż do lat 30. Gmach uszkodzono w czasie wojny 1939 roku, jednak później udało się przywrócić elektrowni sprawność. W czasie powstania warszawskiego elektrownia została zajęta już 1 sierpnia 1944 i obsadzona przez żołnierzy ze Zgrupowania "Krybar". Elektrownia dostarczała prąd powstańcom do 5 września, później Niemcy zajęli kompleks.

Stanisław Skorupiński był wśród pierwszej grupy, która 17 stycznia wybrała się na rekonesans Elektrowni: po lodzie przeszliśmy na drugą stronę i dotarliśmy do Elektrowni Warszawskiej. Ta niewielka grupa, przy której byli już strażnicy z bronią w ręku, objęła ponownie w posiadanie Elektrownię Warszawską. Mieliśmy szczęście, bo wchodząc na teren Elektrowni między Halą Maszyn a budynkiem od strony Wybrzeża [Kościuszkowskiego], tam takie są schodki - i okazało się, że w miejscach, gdzie byliśmy jeszcze potem znajdowano miny.

Kronika Filmowa 14/1945: Odbudowa elektrowni warszawskiej


Zobacz więcej materiałów Polskiej Kroniki Filmowej na stronie Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.

Mapa

Fotografia:

Elektrownia Powiśle - widok współczesny - Wikimedia Commons / domena publiczna

Materiały dodatkowe