Otwarcie nowego gmachu Filharmonii

Zdjęcie dla kartki: Otwarcie nowego gmachu Filharmonii Blur dla zdjęcia do kartki: Otwarcie nowego gmachu Filharmonii

Fot. "Stolica", Nr. 9 z 27.02.1955, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, domena publiczna

21 lutego 1955

21 lutego 1955 otwarto nowy gmach Filharmonii Warszawskiej przy ulicy Jasnej 5. Jednocześnie podniesiono rangę instytucji do miana Filharmonii Narodowej.

Nowy budynek, zaprojektowany przez Eugeniusza Szparkowskiego, nie dorównywał klasą poprzedniej budowli. Zbigniew Michalczyk, komentując tę budowę zauważył: "Gmach otwarty w 1955 r. nie jest przykładem złej architektury, lecz nie dorównuje monumentalizmem, rozmachem i klasą swej poprzedniczce." Zdecydowano się na zmianę architektury, mimo że stara Filharmonia nie ucierpiała tak bardzo w czasie wojny (zob. załącznik).

Otwarcie Filharmonii zainaugurowało V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jarosław Iwaszkiewicz, gospodarz wieczoru, zapisał w dzienniku kilka dni później:
"Trzy tygodnie muzyki, muzyki cały czas cudownej. […] Upajanie się po prostu geniuszem Chopina, oglądanym z coraz to nowych punktów widzenia, błyszczącym coraz innym blaskiem tęczy."

Źródło:
Zbigniew Michalczyk, Architektura dawnego gmachu filharmonii w Warszawie. Geneza, opinie współczesnych i tzw. odbudowa
Jarosław Iwaszkiewicz, Dzienniki 1911-1955, Warszawa 2008.

Mapa

Fotografia:

Filharmonia Narodowa w dniu otwarcia - Fot. "Stolica", Nr. 9 z 27.02.1955, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, domena publiczna

Materiały dodatkowe