Pierwsze warszawskie trolejbusy

Zdjęcie dla kartki: Pierwsze warszawskie trolejbusy Blur dla zdjęcia do kartki: Pierwsze warszawskie trolejbusy

Fot. Stefan Rassalski/NAC

5 stycznia 1946

5 stycznia 1946 roku o godzinie 9-ej rano na ulicach Warszawy pojawił się po raz pierwszy zupełnie nowy dla naszego miasta środek transportu: trolejbus.

Ówczesne dzienniki rozpływały się nad unikalnością kolejnego z darów, jaki przekazał miastu nowy Przyjaciel i Sojusznik – Związek Radziecki. Spostrzegawczy szybko dostrzegli, że jak wielu z jego prezentów, i ten miał bez liku wad: 30 podarowanych wozów typu JaTB-2 miało swe najlepsze lata dawno za sobą, gdyż pochodziły z partii wozów wyprodukowanych jeszcze w latach 30-tych (co przy sowieckich warunkach używania dawało już wiek zaawansowany). Choć Warszawa otrzymała również  osprzęt elektryczny i odpowiednią ilość trakcji, zadbać było trzeba o całą resztę, w tym, np. o… słupy trakcyjne – część z nich nie było niczym innym, jak słusznej wielkości drewnianymi drągami wbitymi arogancko w stołeczne chodniki i bruki.

Choć powszechnie o tym nie mówiono, pierwsza warszawska linia trolejbusowa łączyć miała Żoliborz z północnym Śródmieściem – wykonano nawet pierwsze prace nad rozpięciem sieci na trasie. Jednak dynamicznie rozbudowujące się miasto wymogło ich budowę tam, gdzie były najbardziej w danej chwili potrzebne, czyli w ścisłym Śródmieściu, a szczególnie – w jego w miarę zachowanej południowej części.

Wspomnianego 5 stycznia na ulicach pojawiły się ostatecznie wozy linii „A” (TRĘBACKA – pl. Piłsudskiego (Saski) – pl. Małachowskiego – Kredytowa – Jasna – Zgoda – Bracka – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Bagatela – PL. UNII LUBELSKIEJ (powrót przez Aleję Szucha)) oraz „B” (TRĘBACKA – pl. Piłsudskiego (Saski) – pl. Małachowskiego – Kredytowa – Jasna – Zgoda – Bracka – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Piękna – Myśliwiecka – ŁAZIENKOWSKA).

Autor: Daniel Nalazek | TRASBUS - historia warszawskiej komunikacji miejskiej

Kronika Filmowa 3-4/46: Otwarcie linii trolejbusowej


Zobacz więcej materiałów Polskiej Kroniki Filmowej na stronie Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.

Mapa

Fotografia:

Trolejbus na rogu Traugutta i Małachowskiego (w tle obecne Mueum Etnograficzne), 1946 - Fot. Stefan Rassalski/NAC

Materiały dodatkowe