Finlandia w Warszawie

Zdjęcie dla kartki: Finlandia w Warszawie Blur dla zdjęcia do kartki: Finlandia w Warszawie

Fot. Wikimedia Commons, domena publiczna

1 marca 1945

Dokładnie 1 marca 1945 przybył do Warszawy pierwszy transport modułowych domków z ZSRR jako prezent dla zrujnowanego miasta. Jednak domki wcale nie były produkcji radzieckiej. O zawiłej historii domków opowiada Tadeusz Lipszyc:
W ramach odszkodowań za udział w wojnie po stronie niemieckiej Finlandia musiała między innymi grzywnami zapłacić i taką, że przekazała stronie radzieckiej duże ilości drewnianych, niedużych domków z gotowych, dużych elementów, które można było zmontować w całość. Robiła się taka chałupka: dwie izby i kuchenka. Takich domków parę pociągów przyszło do Warszawy. [...] Tam zamieszkali po prostu cywile niezbędni do odbudowy Warszawy, inżynierowe, ale przy okazji załapało się paru wykładowców na wyższych uczelniach, bo przecież o mieszkanie w Warszawie nie było trudno, ale [wręcz było] to rozpaczliwie niemożliwe.

Specjaliści przewidywali, że konstrukcja domków wytrzyma 10 lat. Osiedle Jazdów stoi jednak do dzisiaj, skutecznie opierając się zębom czasu oraz zakusom deweloperów.


Wysłuchaj całej relacji Tadeusza Lipszyca o budowie domków fińskich:


Więcej warszawskich wspomnień na stronie projektu WARSZAWA ZAPAMIĘTANA.

Reportaż o mieszkańcach Osiedla Jazdów, prod. DSH:

Mapa

Fotografia:

Budowa fińskich domków w Warszawie, marzec 1945 - Fot. Wikimedia Commons, domena publiczna

Materiały dodatkowe