Urodziny młodego warszawiaka

Zdjęcie dla kartki: Urodziny młodego warszawiaka Blur dla zdjęcia do kartki: Urodziny młodego warszawiaka

24 września 1939

24 września to data będąca bohaterką jednej z najbardziej warszawskich powieści "Młodego warszawiaka zapiski z urodzin". Ta autobiograficzna sztandarowa powieść Jerzego Stefana Stawińskiego przywołuje kolejne dni urodzin z życia Jurka od 1938 roku przez kolejnych 6 przełomowych dla bohatera lat.

Jerzy Stefan Stawiński był pisarzem, scenarzystą i reżyserem. Stworzył scenariusze kilkudziesięciu polskich filmów w tym takich arcydzieł jak "Kanał", "Eroica" czy "Obywatel Piszczyk". Podobnie jak bohater "Zapisków z urodzin" przez całe życie związany był z Warszawą. Wychował się i uczył na Żoliborzu, podczas okupacji działał w podziemiu, brał udział w Powstaniu Warszawskim.

"Zapiski z urodzin" są świadectwem wkraczania w dorosłość Jurka, głównego bohatera. Jest to zarazem zapis burzliwych dziejów stolicy przypadających na czas walki z najeźdźcą we wrześniu 1939, okresu okupacji i Powstania Warszawskiego. Z właściwą sobie wnikliwością, szczerością i sympatią Jerzy Stawiński pokazuje głównego bohatera. Jurek to postać z krwi i kości, czasem pełen wątpliwości, zagubiony, rozdarty między walką, miłością i niepewnością kolejnych dni. Wraz z nim poznajemy realia życia w Warszawie bowiem powieść jest pełna nieznanych szczegółów historycznych, opisów życia codziennego i pozwala poczuć atmosferę okupacyjnego życia w stolicy.

Dla każdego, kto interesuje się historią Warszawy, lektura obowiązkowa, a zarazem znakomicie napisana powieść, którą czyta się jednym tchem. W 1980 Ewa i Czesław Petelscy nakręcili film na podstawie powieści pod tytułem "Urodziny młodego Warszawiaka".

Fotografia:

zapiski2