Otwarcie najwęższego domu na świecie

Zdjęcie dla kartki: Otwarcie najwęższego domu na świecie Blur dla zdjęcia do kartki: Otwarcie najwęższego domu na świecie

Foto. http://www.theillest.pl/

20 października 2012

20 października 2012 roku otwarto Dom Kereta - najwęższy dom na świecie. Dom-instalacja artystyczna znajduje się pomiędzy przedwojenną kamienicą na Żelaznej 74 i peerelowskim blokiem na Chłodnej 22.

Dom, choć prawnie jest to instalacja artystyczna, został wciśnięty w szczelinę o szerokości od 152 cm do zaledwie 92 cm, cały dom ma w sumie ok. 14 metrów kwadratowych. Do mieszkania trzeba wejść po metalowych schodach. Wewnątrz jednak jest wszystko, co w domu musi się znaleźć, choć w mniejszej skali. W najwęższym pomieszczeniu o 72 cm znajduje się salon. W nim jest pufa. Można spocząć i poczytać książkę. Najszersza jest sypialnia (122 cm), z łóżkiem i stolikiem, do którego przystawione jest krzesło. W Domu Kereta jest też łazienka z prysznicem połączona z ubikacją oraz kuchnia. To dom inteligentny, w którym współgrają wszystkie systemy: wideodomofon, alarm, oświetlenie, nagłośnienie. Wieczorem można być świadkiem teatru cieni bowiem ściana przy której znajduje sie toaleta, prysznic oraz sypialnia jest z półprzeźroczystego poliwęglanu.

Usytuowanie domu Kereta między przedwojenną kamienica i powojennym blokiem miało znaczenie symboliczne. Ma on przypominać o ciągłych przemianach Warszawy, taka idea przyświecała architektowi Jakubowi Szczęsnemu. Dom był także wyzwaniem architektonicznym. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że zbudowanie na tak małym metrażu, przestrzeni do życia jest niewykonalne. Dom Kereta ma znosić to wyobrażenie, poszerzając jednocześnie pojęcie architektury niemożliwej.

Do zamieszkania w tym wyjątkowym mieszkaniu, twórca domu zaprosił Etgara Kereta, izraelskiego pisarza o polskich korzeniach. Etgar Keret zareagował z dużym entuzjazmem „To, co wydaje mi się szczególnie ciekawe w tym projekcie, to to, że dowodzi on, że niemożliwe może zostać osiągnięte – a to jest bardzo inspirujące dla każdego artysty" - komentował. Mieszka w domu za każdym razem kiedy jest w Polsce. Oprócz tego do domu zapraszani są inni artyści, którzy odwiedzają Warszawę.

Dom Kereta from Culture.pl on Vimeo.

Mapa

Fotografia:

Dom Kereta - salon - Foto. http://www.theillest.pl/

Materiały dodatkowe