22 kwietnia 1899
Tego dnia położono kamień węgielny pod hotel Bristol dając tym samym początek jednemu z najbardziej luksusowych hoteli w historii Warszawy.
Hotel Bristol powstał jako lokata fortuny wirtuoza Ignacego Paderewskiego. Spółka z większościowym udziałem pianisty wykupiła tereny przy Karowej, na których wówczas stał Pałac Tarnowskich. Pałac został wyburzony (dziś wyburzenie pałacu z XVIII wieku wydaje się nie do pomyślenia!) i w jego miejsce postanowiono postawić hotel. Budowa hotelu trwała dwa lata i pochłonęła astronomiczne środki. Inwestycja kosztowała 2 mln rubli, co było kwotą połowy całego rocznego budżetu Warszawy! W październiku 1901 roku hotel przyjął pierwszych gości.
Hotel Bristol reprezentował najwyższy światowy poziom i był najbardziej luksusowym i nowoczesnym hotelem w Warszawie. Hotel posiadał własną elektrownię, wszystkie pomieszczenia wyposażone były w wentylację ssącą i tłoczącą, czyli centralne ogrzewanie, prawie nieznane w Warszawie. Hotel obsługiwało jedenaście wind, Bristol posiadał także sześć numerów telefonów, dwa własne samochody, omnibusy elektryczne mieszczące po dziesięć osób, które o siedem lat wyprzedziły pierwsze warszawskie tramwaje. Ogromne koszty, jakie pochłonęła budowa tak luksusowego hotelu spowodowały, że zaczął on przynosić pierwsze zyski dopiero w 1914, rok później zaś wkroczyli Niemcy i zarekwirowali budynek.
Najbardziej reprezentacyjnym apartamentem hotelu był i jest nadal stumetrowy apartament Ignacego Paderewskiego. W tym największym i najbardziej luksusowym z hotelowych apartamentów gościł właściciel hotelu, a także wyjątkowi hotelowi goście między innymi Elżbieta II. Do dziś w apartamencie znajdują się meble z początku XX w., a także autentyczne biurko i krzesło, należące do Ignacego Paderewskiego, cały apartament jest objęty opieką konserwatora. W Bristolu w czasie całej jego historii zamieszkiwali także między innymi Wojciech Kossak, który miał tutaj swoją pracownię, Karol Szymanowski, Maria Skłodowska-Curie, Edward Grieg, Naomi Campbell czy Mick Jagger.
W okresie dwudziestolecia hotel Bristol był nadal jednym z najwytworniejszych warszawskich adresów, tutaj nocowali rządowi oficjele, odbywały się eleganckie bale i ważne historyczne wydarzenia. 3 lipca 1923 w sali Malinowej Józef Piłsudski ogłosił swoje całkowite wycofanie się z polityki. Kawiarnia i klub były popularnym adresem wśród warszawskiej socjety. Hotel przetrwał okres wojny, a po niej został przebudowany, w okresie PRL znacznie podupadł, ostatecznie został zamknięty w roku 1981. Ponownie otwarty w 1991 jest obecnie zaliczany do czołówki najbardziej luksusowych hoteli w Europie.
Źródła:
Skarpa Warszawska nr 82, styczeń 2016
Ryszard Mączewski, Warszawa między wojnami, Łódź 2009.
Strona internetowa Hotelu Bristol
Mapa
Fotografia:
Hotel Bristol na przedwojennej pocztówce - Fot. Konstanty Wojutyński/POLONA