Start balonu sprzed pałacu Kazimierzowskiego

Zdjęcie dla kartki: Start balonu sprzed pałacu Kazimierzowskiego Blur dla zdjęcia do kartki: Start balonu sprzed pałacu Kazimierzowskiego

Fot. Konrad Brandel/domena publiczna

25 sierpnia 1872

Na zdjęciu wykonanym 25 sierpnia 1872 przez Konrada Brandla, został uwieczniony start balonu z dziedzińca przed pałacem Kazimierzowskim.

Kolejnego dnia w Kuryerze Warszawskim znalazła się następująca notatka:

"Balon w zgodzie z gazem i gaz w zgodzie z balonem, nie zawiodły wczoraj oczekiwania kilku tysięcy rozciekawionych widzów. O godz. naznaczonej, energiczny kapitan był już zupełnie gotowym do powietrznej wędrówki, która tym razem miała się odbyć w towarzystwie dwóch nowych i jednego z dawnych podróżników. Pan Bunelle przyrzekł bowiem jeszcze przed pierwszem wzniesieniem się pp. Władysławowi Miłoszowi obywatelowi ziemskiemu i Dutkiewiczowi, fotografowi tutejszemu, uczestnictwo w następnej podróży, jeżeliby ta miała nastąpić. Z pomiędzy więc trzech współpracowników prassy perjodycznej, którzy tym razem uzbrojeni pewnym zasobem doświadczenia, zapragnęli utrwalić w duszy i zwiększyć ilość raz odniesionych wrażeń i obserwacji,—jeden tylko mógł poszybować w błękitne ptaków królestwo. Tym wybrańcem losu był nasz współpracownik p. Fryzę, który szczęśliwy i wesoły zasiadł w łódce, wyciągając dłonie do zachmurzonych nieco kolegów. Notujemy dalsze wrażenia. Powietrze chmurne i zgęszczone, grozi deszczem za lada chwila. Balon z podróżnikami wznosi się bardzo powoli, tak, że okrzyki pożegnalne dają się słyszeć w ciągu minuty może. Przez ten przeciąg czasu, daje się również odróżnić gołem okiem, postacie czterech osób siedzących w łódce. To leniwe wznoszenie się balonu, pomimo zwiększonego ciśnienia powietrza, zwraca powszechną uwagę. Specjaliści przypisują to znacznie większej ilości ballastu, jaką p. Bunelle zabrał, dla uniknienia wypadków, które go poprzednio spotkały. Po nad miastem balon szybuje bardzo nisko. Osobom znajdującym się w Saskim ogrodzie, wydawało się nawet, że łódka przesuwa się tuż, tuż nad drzewami. Dopiero po za obrębem Warszawy, w stronie cmentarza Powązkowskiego, statek powietrzny szybszym ruchem wzbija się w górę i niknie w chmurach. Piszemy to o godz. 10 rano. Do tej chwili nie odebraliśmy od naszego współpracownika żadnej wiadomości. Przypuszczamy, że balon musiał spaść po zapadniętej już nocy, w miejscowości odległej od stacji telegraficznej—i że dla spóźnionej pory, trudno było wynaleść posłańca...".

Pierwszy w Polsce lot balonu załogowego odbył się 10 maja 1789 roku. Z ogrodu Foksal w Warszawie, w obecności Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wystartował aerostat pilotowany przez Francuza J. P. Blancharda, który wzniósł się na wysokość 2 tys. metrów, a po 45 minutach wylądował w Białołęce.

Konrad Brandel jest autorem najstarszych polskich zdjęć lotniczych, wykonanych w 1865 r. z gondoli balonu lecącego nad Warszawą i najprawdopodobniej jedynym Polakiem, który w XIX wieku fotografował z balonu. Album autorstwa Danuty Jackiewicz ze zdjęciami Konrada Brandla został wydany przez DSH i Muzeum Narodowe jest dostępny w naszej księgarni Konrad Brandel 1838–1920.

Mapa

Fotografia:

Start balonu, 25.08.1872 - Fot. Konrad Brandel/domena publiczna

Materiały dodatkowe