Kolumna Zygmunta w marcu 1945

Zdjęcie dla kartki: Kolumna Zygmunta w marcu 1945 Blur dla zdjęcia do kartki: Kolumna Zygmunta w marcu 1945

Źródło: PAP/Zdzisław Wdowiński

20 marca 1945

Podczas wojny zniszczeniu uległ także jeden z najstarszych symboli Warszawy Kolumna Zygmunta III Wazy. Choć przetrwała wrzesień 1939 i powstanie warszawskie, Niemcy wysadzili ją w styczniu 1945 roku. Trzon kolumny rozpadł się na części, ale brązowa figura króla Zygmunta, mimo upadku z wysokości dwudziestu metrów, przetrwała! Król stracił jednak fragment ramienia lewej ręki, krzyż który go podtrzymywał, nos, część hełmu i płaszcza.

Posąg przetrwał dzięki piaskowemu rdzeniowi w jego wnętrzu, który zamortyzował upadek. Poza wymienionymi ubytkami, figura króla Zygmunta miała dwieście dziur po pociskach i odłamkach. Najstarszy świecki pomnik Warszawy powrócił na Plac Zamkowy w lipcu 1949 wraz z otwarciem trasy W-Z.

Na zdjęciu, zrobionym w marcu 1945 roku, na lewo od zniszczonej figury Zygmunta III Wazy widoczne są ruiny wysadzonego przez Niemców Zamku Królewskiego, za drzewami spalony Pałac pod Blachą, a na prawo od niego wypalona bryła kamienicy przy ul. Nowy Zjazd 7 – elewacje od strony Nowego Zjazdu oraz Rynku Mariensztackiego.

Więcej zdjęć z powojennej Warszawy na naszej aktualnej wystawie NA NOWO. Warszawiacy 1945-55. Zapraszamy do DSH!

Mapa

Fotografia:

Warszawa 03.1945. Zniszczona Kolumna Zygmunta, plac Zamkowy i ruiny Starego Miasta. - Źródło: PAP/Zdzisław Wdowiński