Łamigłówka krzyżowa

Zdjęcie dla kartki: Łamigłówka krzyżowa Blur dla zdjęcia do kartki: Łamigłówka krzyżowa

Fot. "Kurjer Warszawski", 1925, nr 31, wydanie wieczorne

31 stycznia 1925

„Ostatniemi czasy zdobyły sobie niezwykłą, graniczącą prawie z szałem, popularność najpierw w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Anglji, tzw. łamigłówki krzyżowe.”

31 stycznia 1925 na łamach "Kuriera Warszawskiego" ukazała się pierwsza polska krzyżówka. Początki tej nowej zabawy sięgają 1913 roku, kiedy to na łamach amerykańskiego dziennika "New York World" Arthur Wynne opublikował pierwszą krzyżówkę. Po wojnie moda na rozwiązywanie krzyżówek przekroczyła ocean. Natomiast najbardziej znaczący dla rozwoju krzyżówkowego szału był rok 1924. Wówczas to początkujące wydawnictwo z Nowego Jorku — Simon&Schuster — wydało swoją pierwszą publikację: The Cross Word Puzzle Book. Był to zbiór różnych krzyżówek w postaci grubej książki z dołączonym na sznurku długopisem. Publikacja odniosła światowy sukces i zapewniła wydawnictwu finansową stabilizację. Dziś Simon&Schuster to jedno z największych wydawnictw na świecie.

Po roku 1924 krzyżówkowa gorączka dotarła nad Wisłę. Widać szybko zaraziła polskich czytelników, bo już w 1926 w Warszawie zaczął wychodzić tygodnik Labirynt, zbierający różnego rodzaju szarady umysłowe, rebusy i krzyżówki.

Źródła:
Kurjer Warszawski, 31 stycznia 1925, nr 31, wydanie wieczorne
Tygodnik Labirynt z 1926 roku | e-BUW

Fotografia:

Łamigłówka krzyżowa - Fot. "Kurjer Warszawski", 1925, nr 31, wydanie wieczorne

Materiały dodatkowe