Otwarcie mostu Syreny

Zdjęcie dla kartki: Otwarcie mostu Syreny Blur dla zdjęcia do kartki: Otwarcie mostu Syreny

Fot. Profil FB "Praga Południe XX Wieku"

17 lipca 1985

Tylko trzy miesiące trwała w 1985 r. budowa tymczasowego mostu przez Wisłę. Warszawiacy korzystali z niego znacznie dłużej niż było to przewidywane – został rozebrany dopiero w 2000 r.

Warszawa lat 80. była miastem ze znacznie mniejszą liczbą mostów przez Wisłę niż obecnie. Kierowcy mieli do wyboru jedynie most Łazienkowski, Poniatowskiego, Śląsko-Dąbrowski i Gdański. Wyłączenie z użytkowania jednego z nich musiało wiązać się z paraliżem ruchu na pozostałych przeprawach. Dlatego też w związku z planowanym generalnym remontem wiaduktu i mostu Poniatowskiego zdecydowano się zbudować tymczasową konstrukcję.

Budowa prowadzona przez wojsko trwała jedynie trzy miesiące! Most, a w zasadzie dwa równoległe mosty saperskie (każdy po dwa pasy dla samochodów) stanął u wylotu ul. Tamka, tuż obok pomnika Syreny. Po stronie praskiej został połączony nową ulicą Zamoście z ul. Sokolą, zbudowano też nowe skrzyżowanie z ul. Wybrzeże Szczecińskie, zmieniając lekko jej bieg.

Remont mostu Poniatowskiego trwał 5 lat, więc kierowcy nie mieli wyboru – musieli się przyzwyczaić do mostu Syreny. Po otwarciu „Poniatoszczaka” w 1990 r. przyszła kolej na remont mostu Śląsko-Dąbrowskiego, który został przeprowadzony w latach 1992-93. Przedłużyło to istnienie mostu Syreny o kolejne lata. Wydawało się, że tymczasowa zostanie rozebrana – tak jednak się nie stało. Most na tyle wrósł w układ komunikacyjny, że zdecydowano się go pozostawić i docelowo zastąpić stałą przeprawą.

Ostatecznie most syreny został zamknięty we wrześniu 2000 r., a kilkanaście dni później oficjalnie otwarto wzniesiony obok niego most Świętokrzyski, uważany za najładniejszy warszawski most.

Po rozbiórce mostu jego elementy podzielono na części i schowano do magazynu, celem wykorzystania przy budowie różnych tymczasowych konstrukcji drogowych. Przydał się przy okazji odbudowy wiaduktu nad torami kolejowymi w alei Krakowskiej, później pełnił funkcję dodatkowego wiaduktu na ul. Toruńskiej pomiędzy Marywilską a mostem Grota-Roweckiego. Elementy mostu Syreny posłużyły też przy konstrukcji mostu nad Bzurą w Kozłowie Szlacheckim.

Most Syreny

Mapa

Fotografia:

Most Syreny - widok z góry - Fot. Profil FB "Praga Południe XX Wieku"