Otwarcie nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Zdjęcie dla kartki: Otwarcie nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego Blur dla zdjęcia do kartki: Otwarcie nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Fot. Marek Rykiel/Wikimedia Commons

15 grudnia 1999

Po pięciu miesiącach przenoszenia zbiorów, gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej został otwarty dla czytelników. Zastąpił powstały w końcu XIX w. budynek biblioteki zbudowanej na dziedzińcu pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Dziewiętnastowieczny gmach Biblioteki Uniwersytetu już w okresie międzywojennym zaczynał być zbyt mały. Wprawdzie duża część księgozbioru uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej (część spłonęła pod koniec 1944 r. po przeniesieniu do budynku Biblioteki Ordynacji Krasińskich przy ul. Okólnik), jednakże po 1945 r. zbiory zaczęły się powiększać. Niestety kolejne próby budowy nowego gmachu paliły na panewce. Dopiero w 1990 r. rząd Tadeusza Mazowieckiego podjął decyzję o sfinansowaniu budowy ze środków uzyskanych z wynajmu pomieszczeń w dawnym Domu Partii. W 1993 r. został rozpisany konkurs na projekt, który wygrała para architektów: Marek Budzyński i Zbigniew Badowski.

Nowoczesny gmach stanął u zbiegu ulicy Dobrej i Lipowej. Został zaprojektowany z myślą o pomieszczeniu do 5 milionów woluminów. Oprócz części bibliotecznej z efektownym hallem, czytelniami oraz magazynami, w skład budynku weszła część komercyjna obejmująca skrzydło biurowe od strony ul. Dobrej oraz część rozrywkową w podziemnych kondygnacjach.

Na dachu biblioteki powstał jeden z największych ogrodów dachowych w Europie o powierzchni ponad jednego hektara. Stał się on miejscem odwiedzanym nie tylko przez czytelników biblioteki, ale także warszawiaków i turystów, chcących spędzić czas wśród przyrody, bądź obejrzeć panoramę miasta z mostku przebiegającego nad hallem głównym biblioteki lub z punktu widokowego od strony Wisły.

Elewacja budynku od strony ul. Dobrej została ozdobiona ośmioma tablicami przedstawiającymi różne formy komunikacji międzyludzkiej: oprócz tablic w kilku najważniejszych dla rozwoju cywilizacji językach świata (sanskryt, hebrajski, arabski, grecki, staroruski), znalazła się tablica zapisana w języku staropolskim, tablica przedstawiająca zapis matematyczny oraz tablica z zapisem nutowym. Przed wejściem do gmachu od strony Lipowej ustawiony został niewielki fragment tzw. rusztu – czyli konstrukcji regałów magazynowych, które zajmowały połowę (!) dawnego budynku biblioteki przy Krakowskim Przedmieściu.

Pół roku przed otwarciem, w czerwcu 1999 r., nowy gmach został poświęcony przez papieża Jana Pawła II, przebywającego wówczas w Warszawie w czasie swojej VII pielgrzymki do Polski.
Dwa lata później w hallu biblioteki odbyło się spotkanie prezydenta USA George’a W. Busha z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim oraz licznymi zaproszonymi gośćmi.

Budowa nowej siedziby biblioteki i wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt umożliwiło powstanie także cyfrowej biblioteki prezentującej część zbiorów, które na koniec 2014 r. liczyły niespełna 3,2 mln jednostek ewidencyjnych! Dzięki e-BUW każdy posiadacz dostępu do internetu bez wychodzenia z domu może buszować w przepastnych zbiorach znajdujących się na Powiślu!

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Mapa

Fotografia:

Ogrody BUW-u - Fot. Marek Rykiel/Wikimedia Commons