Otwarcie pierwszej w Polsce restauracji McDonald’s

Zdjęcie dla kartki: Otwarcie pierwszej w Polsce restauracji McDonald’s Blur dla zdjęcia do kartki: Otwarcie pierwszej w Polsce restauracji McDonald’s

Fot. McDonald's Polska FB

17 czerwca 1992

25 tysięcy złotych za BigMaca, 17 tysięcy złotych za podwójnego hamburgera i 12 tysięcy za zimnego shake’a – takie były ceny w dniu otwarcia w pierwszej w Polsce restauracji McDonald’s w Polsce. Znana na całym świecie złota litera „M” pojawiła się na restauracji dobudowanej do Sezamu, na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

McDonald’s – jeden z symboli zachodniego świata. Niby tylko fast food, ale w latach 90-tych jego pojawienie się w Warszawie było jedną z oznak zmian, jakie dzieją się w naszym kraju – powiewem Zachodu. Wstęgę uroczyście przecinał Jacek Kuroń – ówczesny minister pracy i polityki socjalnej. Przed restauracją stała długa kolejka chętnych spróbować amerykańskiego burgera. Pierwszego dnia przy 18-tu okienkach kasowych zrealizowano ponad 13.300 zamówień. Podobno był to rekord świata, jeśli liczyć liczbę zamówień w dniu otwarcia.

Na szczęście do warszawskiego McDonald’sa nie trzeba było stać 6 godzin w kolejce, takie sceny działy się dwa lata wcześniej w Moskwie, po otwarciu pierwszej rosyjskiej restauracji. Ale i w Warszawie na początku trzeba było odstać swoje. I stało się w tej długiej kolejce, mimo że asortyment oferowany w pierwszym okresie był bardzo skromny. Brakowało dużej ilości produktów, jakie można było kupić w zachodnich restauracjach McDonald’sa. Marka jednak robiła swoje.

Podobnie jak schody ruchome na trasie W-Z stały się po 1949 r. miejscem obowiązkowym na trasie zwiedzania Warszawy, tak zakup burgera przy Marszałkowskiej był dla niektórych osób, lub całych wycieczek, obowiązkowym punktem wizyty w Warszawie. I być może trudno w to uwierzyć, ale czasami plastikowy kubeczek po shake’u lub coca-coli lądował na półce w domu w charakterze przedmiotu kolekcjonerskiego!

Dwupoziomowa restauracja „przyklejona” do Sezamu stała się charakterystycznym punktem w pejzażu Warszawy. Musiała jednak przejść do historii w związku z planami budowy nowego obiektu w miejscu Sezamu. Pierwszy polski McDonald’s został zamknięty po 22 latach funkcjonowania - 30 września 2014.

PKF 27/1992: Big Mac nadchodzi (oglądać od 07:41)

Mapa

Fotografia:

Warszawska policja - nieświadomi ambasadorzy marki McDonald's - Fot. McDonald's Polska FB

Materiały dodatkowe