Otwarcie wyremontowanego kina Iluzjon

Zdjęcie dla kartki: Otwarcie wyremontowanego kina Iluzjon Blur dla zdjęcia do kartki: Otwarcie wyremontowanego kina Iluzjon

Wikimedia Commons

9 listopada 2012

Na uroczystym otwarciu Iluzjonu w odremontowanym dawnym kinie „Stolica” widzowie mogli obejrzeć zrekonstruowany film „Pan Tadeusz” z 1928 roku. Dzięki remontowi udało się ocalić jedno z charakterystycznych powojennych warszawskich kin osiedlowych.

Kino Iluzjon, będące studyjnym kinem Filmoteki Narodowej, w budynku dawnego kina „Stolica” przy ul. Narbutta mieści się od 1997 r. Jest to kolejna lokalizacja tego cieszącego się wielką renomą kina, wyróżnionego odznaką „Zasłużony dla Warszawy”. Kino powstało w 1956 r. Projekcje filmów odbywały się w Kinie Kultura, potem w sali „Pod Kopułą” w gmachu Głównego Urzędu Planowania przy placu Trzech Krzyży, w kinie Polonia oraz w latach 1984-96 w kinie „Śląsk” w gmachu Ministerstwa Budownictwa przy ul. Żurawiej. Iluzjon miał swoich wiernych widzów, o czym świadczy m.in. manifestacja w 1996 r. przeciwko planom zamknięciu kina.

W 1997 r. Iluzjon przeniósł swoją działalność do budynku kina „Stolica”. Jest to jedno z 4 niedużych kin, jakie powstały w Warszawie pod koniec lat 40-tych XX w. Wszystkie zostały zaprojektowane przez Mieczysława Pipreka i pełniły funkcję niedużych kin osiedlowych. Pozostałe trzy obiekty powstałe równocześnie ze „Stolicą” to: kino W-Z przy zachodnim krańcu trasy W-Z (ul. Leszno 17 - budynek rozebrany na początku XXI w.), kino „Ochota” przy ul. Grójeckiej – obecnie przekształcone w „Och-Teatr” i kino „1 maj” przy ul. Podskarbińskiej - przekształcone w sklep samoobsługowy.

Niestety kino „Stolica” na początku XXI w. znajdowało się już w tak złym stanie technicznym, że konieczne było przeprowadzenie generalnego remontu. Budynek odkupiony w 2008 r. od dotychczasowego właściciela w latach 2011-12 przeszedł gruntowny remont i modernizację. W tym czasie Iluzjon tymczasowo funkcjonował w budynku Biblioteki Narodowej.

Dzięki niej kino otrzymało nowoczesne wyposażenie audiowizualne, przy równoczesnym zachowaniu historycznego wystroju – w tym tkanin pokrywających ściany wykonanych przez Spółdzielnię Artystów „Ład” oraz oryginalnych reliefów na ścianach przedstawiających warszawskie Syrenki.

Fragment filmu „Pan Tadeusz” (1928) w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego:


Zobacz więcej materiałów Polskiej Kroniki Filmowej na stronie Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.

Źródła:
O kinie Iluzjon | Filmoteka Narodowa

Mapa

Fotografia:

Kino Iluzjon po remoncie - Wikimedia Commons

Materiały dodatkowe