Otwarcie Marriottu

Zdjęcie dla kartki: Otwarcie Marriottu Blur dla zdjęcia do kartki: Otwarcie Marriottu

Fot. Fotopolska.eu

2 października 1989

2 października 1989, po długich 12 latach budowy, wreszcie otwarto hotel Marriott, symbol kapitalistycznego świata i wolnorynkowych przemian, które wówczas zaczynały się w Polsce.

Budowa rozpoczęła się jeszcze w 1977. Budynek zaprojektowany został przez polskich architektów: Tadeusza Stefańskiego, Jerzego Skrzypczaka i Andrzeja Bielobardka. Nie był to pierwszy wieżowiec w Warszawie, uprzedził go wybudowany w latach 1975-78 niebotyk Oxford Tower (zwany bardziej jako Intraco II lub budynek Elektrimu). Budowa hotelu jednak okazała się bardzo pechowa. Już w końcu lat 70. z powodu złej sytuacji gospodarczej kraju pojawiły się problemy z finansowaniem. Prace definitywnie stanęły w 1982 roku, pogrążona w kryzysie gospodarczym i izolowana na arenie międzynarodowej z powodu wprowadzenia stanu wojennego Polska nie była w stanie kontynuować budowy.
Prace udało się wznowić w 1987 roku. W listopadzie 1988, aby dokończyć budowę sprowadzono 80 pracowników budowlanych z dalekiej Tajlandii - można ich zobaczyć w zamieszczonym poniżej filmie (od 01:55). Jeden z nich, Wiroon Niamtrakoon, znalazł w Polsce żonę i jest pracownikiem hotelu do dzisiaj!

Budynek mierzy 140 metrów (170 wraz iglicą) i ma 42 piętra. Marriott od początku zasłynął jako miejsce, gdzie zatrzymywali się najważniejsi goście z zagranicy, był to pierwszy warszawski hotel, który uzyskał 5 gwiazdek.

PKF 3/1989: W stolicy. Przeciągające się inwestycje w Warszawie


Zobacz więcej materiałów Polskiej Kroniki Filmowej na stronie Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.

Źródło:
Anita Blinkiewicz, Kiełbasa grillowana na lampie halogenowej. Tak budowano hotel Marriott | TVP Info

Mapa

Fotografia:

Hotel Marriott podczas budowy w latach 80. - Fot. Fotopolska.eu

Materiały dodatkowe